Amstaff, a właściwie American Staffordshire Terrier to rasa, która pochodzi z Ameryki Północnej. Powstała ze skrzyżowania buldogów i angielskich terierów. Z uwagi na masywną posturę i groźny wygląd, wiele osób reaguje na nią sceptycznie lub z dużym dystansem. Niepotrzebnie! W rzeczywistości pies amstaff ma bardzo łagodne usposobienie i chętnie nawiązuje interakcje z ludźmi – zwłaszcza dziećmi. Poznaj najważniejsze fakty na temat tej wyjątkowej rasy psów!
Amstaff – cechy charakterystyczne, wygląd
Pierwszym, co zwraca uwagę w przypadku amstaffów, jest szeroka mózgoczaszka z wyraźnie zarysowaną szczęką. Często pomijanym szczegółem jest ich uśmiech – naprawdę przyjazny i zaraźliwy! Pojawia się najczęściej po bieganiu i zabawie. Istotną cechą tej rasy jest także bardzo krótka sierść oraz całkowity brak podszerstka. Z jednej strony nie wymagają one intensywnej pielęgnacji, z drugiej jednak konieczne jest zadbanie o to, aby zimą miały na sobie ocieplacz.
Amerykański staffordshire terier zaliczany jest do ras średniej wielkości. Wzrost samca nie przekracza 50 cm, suki natomiast mierzą maksymalnie 46 cm. W zależności od płci waga waha się pomiędzy 25 a 35 kg. Cechy te, w połączeniu z muskularną budową, nadają amstaffom wyglądu silnych i rosłych psów.
Jeśli chodzi o umaszczenie, bardzo dużą popularnością cieszy się amstaff czarny, jednak dopuszczalne są także inne kolory: niebieskawy (amstaff blue) czy czekoladowy. Amstaff biały uznawany jest przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) tylko wówczas, gdy kolor ten nie obejmuje więcej niż 80% powierzchni jego ciała. Ponadto, choć wzorzec FCI dopuszcza przycinanie uszu, zabieg ten jest w Polsce zakazany – żaden lekarz weterynarii nie może go wykonać.
Wiele osób niemających doświadczenia z psami zastanawia się, czy bokser, pitbull i amstaff to to samo? Otóż pomimo pewnych podobieństw w wyglądzie, są to trzy oddzielne rasy.
Rasa psa amstaff – usposobienie, charakter
Choć do amstaffów przylgnęła łatka psów agresywnych, w rzeczywistości są one niezwykle pogodne i przyjacielskie. Oczywiście bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja, która powinna zostać przeprowadzona jeszcze za szczenięcia. Wbrew swojej reputacji, rasa psa amstaff jest także bardzo wrażliwa – amstaffy źle znoszą samotność. Ich wrażliwość idzie w parze z podatnością na stres i traumy. Właśnie z tego powodu rasa ta nie jest odpowiednia dla osób impulsywnych i nerwowych.
Jak długo żyje pies amstaff?
Amstaffy zaliczane są do ras średniej wielkości, dlatego dożywają średnio 12-13 lat. Długość ich życia zależy oczywiście od wielu różnych czynników, w tym m.in.:
- kondycji,
- warunków bytowych,
- stanu zdrowia,
- sposobu żywienia.
Na jakie choroby zapadają amstaffy?
Psy rasy amstaff przez większość życia cieszą się dobrym zdrowiem. Istnieją jednak choroby, na które są szczególnie podatne. Zaliczamy do nich:
- zerwanie więzadła krzyżowego,
- zwichnięcie soczewki oka,
- dysplazję mieszków włosowych,
- krwiak ucha,
- nietolerancje pokarmowe.
Na szczęście większości tych schorzeń można przeciwdziałać. Bardzo duże znaczenie mają tu odpowiednie działania profilaktyczne, takie jak:
- regularne badania,
- wykonywanie kompletu szczepień,
- właściwy sposób żywienia.
Ile kosztuje amstaff?
Ile kosztuje amstaff? To pytanie zadaje sobie każda osoba marząca o posiadaniu psa tej rasy. Tak jak w przypadku innych czworonogów z rodowodem, także i w tym przypadku warto przygotować się na wydatek czterocyfrowy. Cena amstaffa zależy oczywiście od renomy hodowli oraz umaszczenia – najdroższy jest amstaff blue. Koszt takiego osobnika to około 5 tys. złotych. Niewiele tańszy jest czarny amstaff – cena zaczyna się w tym przypadku od 3,5 tys. Jeśli spotkasz ogłoszenia od handlarzy oferujących amstaffy w niższej cenie niż 3 tys. zł – uważaj. Z pewnością nie będą to psy z rodowodem.
O czym pamiętać, decydując się na zakup amstaffa?
Psy amstaff doskonale nadają się do wszelkich aktywności sportowych. Uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu i mają nieskończone pokłady witalności, dlatego powinny je wybierać tylko aktywne osoby, które będą poświęcać im wystarczająco dużo czasu i uwagi. Amstaffy nie potrafią długo wysiedzieć w jednym miejscu. Nudząc się, mogą ślinić lub gryźć przedmioty znajdujące się w domu.
Amstaffy nie mają specjalnych potrzeb pielęgnacyjnych i żywieniowych. Dlatego, o ile Twój pies nie zmaga się z nietolerancją pokarmową, możesz podawać mu na co dzień uniwersalne mieszanki dla psów dorosłych lub szczeniąt. Zapoznaj się z ofertą sklepu internetowego Fitmin, w której znajdziesz najlepiej wyselekcjonowane karmy suche i mokre.
Zainteresowały Cię informacje na temat amstaffów? Poznaj bliżej także inną popularną rasę – owczarka niemieckiego.