Szanowni Klienci, opcja płatności „za pobraniem” jest niedostępna z powodów technicznych. Niestety, nie jesteśmy w stanie podać dokładnej daty przywrócenia tej formy płatności. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu i prosimy o wyrozumiałość. Dziękujemy za zrozumienie. Zespół Fitmin.

Twój pies boi się burzy? Poznaj przyczyny i metody, jak uspokoić psa

Strach przed burzą to pierwotny odruch u wielu zwierząt. Niektóre psy odczuwają go jednak silniej, co wywołuje u nich ogromny stres. Lęk przed grzmotami można opanować, jednak potrzeba do tego duża doza cierpliwości oraz odpowiednie metody. Poznaj możliwe przyczyny lęku przed burzą u pupila. Sprawdź, jak uspokoić psa, oraz przyzwyczaić go do gwałtownych odgłosów pogody.

jak_uspokoic_psa

Dlaczego psy boją się burzy?

Strach psów przed fajerwerkami to temat co roku nagłaśniany przed Sylwestrem. Jednak mało mówi się o tym, że wiele czworonogów boi się również odgłosów grzmotów. Jak uspokoić wówczas naszego pupila? Zacznijmy od tego, dlaczego psy boją się burzy.

Z jednej strony strach ten może wynikać z psiej natury, a dokładniej z faktu, że zwierzęta są bardziej wrażliwe na dźwięki, błyski świateł czy nawet zmianę ciśnienia. Podczas burzy wszystkie te czynniki mogą wywoływać niezrozumiałe obawy u psa.

To, że pies boi się burzy, może być również wynikiem traumy. Przykład: pies trzymany był kiedyś na łańcuchu, a podczas nawałnic nie miał, gdzie się schować. Paniczny lęk mogą odczuwać pupile niesocjalizowane w okresie szczenięcym. W takiej sytuacji zwierzęta nadmiernie reagują również na inne nagłe dźwięki czy obcych ludzi. Dowiedz się także, czym jest lęk separacyjny u psa, który również może wynikać z błędów wychowania.

Metody uspokojenie lękliwego psa

Wbrew pozorom masz duży wpływ na to, jak uspokoić psa w czasie burzy. Przede wszystkim zadbaj o swój komfort – jeśli Ty również odczuwasz niepokój w tym czasie, niestety pupil może to wyczuć. Z drugiej strony uważaj z nadmiernym rozpieszczaniem, ponieważ istnieje ryzyko, że pies skojarzy lękliwe zachowanie… z czymś wartym nagrody.

Zapewnij bezpieczne schronienie

Chociaż dla ludzi dom to wystarczające schronienie przed burzą, w przypadku psów może być to za mało. Pamiętaj, że pupil nie wie, że jest pod dachem bezpieczny, zwłaszcza jeśli słyszy grzmoty, deszcz dudniący o szyby oraz porywy wiatru. Dlatego warto zapewnić psu kącik, najlepiej w miejscu, gdzie jest najciszej. Umieść tam legowisko oraz kocyk, w którym pies może się zawinąć. Włącz przy tym relaksującą muzykę, która zagłuszy odgłosy z zewnątrz.

Dobrym pomysłem w przypadku lękliwych zwierzaków, jest zakup klatki kennelowej oraz nauka przebywania w niej. Na czas burzy można dodatkowo zasłonić klatkę kocykiem.

Odciągnij uwagę od burzy

Dużym wsparciem dla psa będzie sama Twoja obecność. Usiądź przy pupilu i pogłaskaj go. Jeśli pies się trzęsie, warto zrobić mu łagodny masaż, który u zwierząt działa równie relaksująco, co w przypadku ludzi.

Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze wyciszyć psa, zajrzyj do szuflady ze smakołykami. Paluszki, mięsne stripsy i kostki z oferty Fitmin mogą oderwać mniej lękliwych czworonogów od burzy. Pamiętaj jednak, że z powodu strachu nie zawsze będzie to możliwe – nie karm na siłę psa, jeśli tego nie chce.

pies_boi_sie_burzy

W wyjątkowych przypadkach podaj suplementy

Niekiedy strach u psów jest wyjątkowo silny, dlatego dla dobra zwierzaka, można podać mu środek uspokajający. Zapytaj weterynarza o taki środek. Długotrwały stres odciska piętno na zdrowiu każdego organizmu. Aby zredukować negatywne skutki, oprócz odpowiedniego szkolenia pod okiem behawiorysty, zadbaj o prawidłowe żywienie. Do podstawowej karmy możesz podać psu suplementy zawierające witaminy i składniki o właściwościach przeciwstresowych.

Pomóż pupilowi opanować strach przed burzą

Wrażliwość na głośne dźwięki jest naturalna dla zwierząt. Zadbaj jednak, by burza nie wywoływała u psa zbyt silnego strachu. Pamiętaj, że najlepszą receptą dla naszych pupili jest obecność człowieka. Sprawdź w naszym artykule, jak pies okazuje zaufanie i jak możesz je wzbudzić, by pomóc czworonogowi w radzeniu sobie z emocjami. Więcej porad i wskazówek dotyczących opieki nad pupilami znajdziesz na naszym blogu.