Koty długowłose: rasy, pielęgnacja, ciekawostki

koty-dlugowlose-rasy-pielegnacja-ciekawostki

Koty długowłose – rasy

Długowłose rasy kotów często są dzielone na te z włosem długim i półdługim. Jest to podział czysto umowny, gdyż gen długiego włosa jest jeden, a jego wygląd u danej rasy to nic innego jak tylko jej cecha, wywołana krzyżówką.

Kot brytyjski długowłosy

Ta obecnie bardzo popularna rasa długowłosych kotów narodziła się dzięki skrzyżowaniu kota brytyjskiego krótkowłosego z kotem perskim, by uratować rasę brytyjską po II wojnie światowej. Mruczki te mają nie tylko piękny wygląd, ale i przyjazny charakter. Są na ogół spokojne, choć ciekawe świata, dumne i odważne.

Ta rasa uwielbia zabawy z opiekunem, mimo że jest stosunkowo mało ruchliwa (podobnie jak kot brytyjski krótkowłosy). Odznacza się także dużą inteligencją i akceptacją dla innych gatunków zwierząt, jest więc szansa, że “dogada się” z Twoim psem.

kot-brytyjski-dlugowlosy

Ciekawostką jest fakt, że hodowcy brytyjscy wcale nie chcieli, by kot brytyjski miał długie włosy. Zależało im na utrzymaniu bogatej i gęstej sierści, a przekazanie przez persy genu długiego włosa wzbudziło wręcz niepokój. Narodziny takich kociąt były nawet ukrywane. Na szczęście z czasem ta cecha wyglądu została doceniona.

Kot perski

Klasyka gatunku, gdyż to właśnie pers jest najstarszą i najpopularniejszą rasą kotów długowłosych na świecie, znaną co najmniej od 500 lat. Te koty są spokojne i częściej wybiorą relaks na kanapie niż zabawę, ale bardzo lubią pieszczoty opiekuna.

Swoją nazwę zawdzięczają przodkom pochodzącym z terenów dawnej Persji (współcześnie Iran). Ta inteligentna i piękna rasa posiada obecnie ponad 150 odmian kolorystycznych.

kot-perski_1

Maine Coon

Niech Cię nie zmyli puszysta budowa tego kota, nie jest on wcale kanapowcem. Maine Coon uwielbia zabawę, to dusza towarzystwa. Mówi się nawet, że jest kotem z charakterem psa. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i wykazuje lojalność oraz oddanie. Chce z nim przebywać jak najczęściej. Lubi gdy dużo się dzieje, będzie więc pasować do domu pełnego dzieci czy innych zwierząt. Ma jednak charakterek, więc może pokazać psu, kto tu rządzi.

najwiekszy-domowy-kot-maine-coon

Kot norweski leśny

To rasa kotów długowłosych wychowana w surowym norweskim klimacie – nie straszne są jej temperatury nawet poniżej -30 stopni czy woda. Cechuje się mrozoodporną sierścią – szorstką, dwuwarstwową o wełnistym podszerstku.

Ten koci survivalowiec ma bardzo przyjazny charakter i lubi dzieci. Jego cierpliwość sprawia, że nawet gdy jest zmęczony pieszczotami, nie okazuje agresji. Kocha towarzystwo, więc jeśli możesz, zapewnij mu kompana i podaruj dach nad głową dwóm kotom tej rasy. Na pewno nie pożałujesz.

Kot norweski leśny to jedna z nielicznych ras kotów, która rozwinęła się dzięki selekcji naturalnej i wpływom środowiska.

 kot-norweski_1

Wiele osób marzy o pięknym, długowłosym kocie. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak wygląda pielęgnacja takiego zwierzaka.

Pielęgnacja kotów długowłosych: czesanie

Najlepiej przyzwyczaić do niego już kocięta, gdyż jest to nieodłączny element życia z kotem długowłosym. Bez czesania koty długowłose – rasa nie ma tu większego znaczenia – same nie poradzą sobie z utrzymaniem włosa w dobrym stanie. Do tego zabiegu przyda się zestaw narzędzi:

  • szczotka z dłuższymi zębami,
  • grzebień gęsty i rzadszy,
  • pudlówka (duża szczotka do zadań specjalnych, dzięki której wyczeszesz kołtuny i martwy podszerstek).

Zadbaj o to, by zabieg nie był bolesny – dzięki temu zwierzę go polubił. To ważne, ponieważ w pielęgnacji sierści długiej niezbędna jest systematyczność. Jak często czesać kota długowłosego? Minimum 2-3 razy w tygodniu, a w okresie linienia – najlepiej codziennie.

A może kąpiel?

Czasem aż by się chciało zafundować włosom kota bogate spa. Weterynarze odradzają jednak ten pomysł. Dla większości pupili spotkanie z wodą i pianą to bardzo duży stres, a jak wiadomo stres może się odbić na zdrowiu. Tę formę pielęgnacji stosuj jedynie w ostateczności, np. gdy na jego sierści znajdziesz podejrzaną substancję i nie chcesz, by kot ją wylizał.

Na rynku są dostępne również suche szampony dla kotów, sprawdź więc, czy tradycyjna kąpiel na pewno będzie dla niego konieczna. Oszczędzi to zwierzęciu stresu, a być może uchroni również Ciebie – choćby przed podrapaniami czy ugryzieniami.

Dobra karma dla kotów długowłosych, czyli... no właśnie, jaka?

By okrywa włosowa naszego futrzanego przyjaciela była piękna, zadbaj nie tylko o odpowiednią pielęgnację, ale i... dieta. Kluczową rolę odgrywa tutaj karma dla kota długowłosego – zbilansowana, z dużą ilością składników pochodzenia zwierzęcego oraz pozostałych korzystnych dla zdrowia komponentów.

W przypadku kotów długowłosych warto wybrać taką, która wspomaga przechodzenie kulek włosowych przez przewód pokarmowy. Zdrowa sierść będzie mniej się zbijać i kołtunić, co sprawi, że zabiegi pielęgnacyjne staną się krótsze.

 

Jest wiele wyjątkowych ras kotów długowłosych, których nie sposób zawrzeć w krótkim artykule. Czy któraś z nich szczególnie przypadła Ci do gustu? Koniecznie daj znać na naszym fanpage’u na Facebooku.