Kolka u konia jest bolesną przypadłością, która ma duży wpływ na samopoczucie i komfort zwierzęcia. Ponieważ nie można jej zapobiec, stanowi powszechny problem zarówno dla wierzchowców, jak i ich właścicieli. Konie są naturalnie podatne na kolki niezależnie od rasy, wieku i stanu zdrowia. Na szczęście, w większości przypadków, cierpiące na nią zwierzęta dobrze reagują na leczenie. Sprawdź, ile trwa kolka u konia i czym dokładnie się objawia.
Kolka u konia – przyczyny
Kolka u koni to przypadłość utożsamiana często bardziej z zespołem objawów niż konkretną jednostką chorobową. W zależności od podłoża wymaga ona różnych metod leczenia, dlatego pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnej diagnozy i wskazanie przyczyny. Kolka u konia może być spowodowana m.in.:
- nagłą zmianą diety,
- zaburzeniami trawienia,
- skręceniem części jelita i utrudnionym przepływem krwi,
- przepukliną,
- długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Kolka, której źródłem jest niedrożność jelita grubego, zwykle dobrze reaguje na podstawowe leczenie opierające się na podawaniu oleju, wody i soli przez sondę żołądkową. W wielu przypadkach pomagają również środki przeciwbólowe, takie jak Buscopan i fluniksyna (Banamine). Niektóre kolki wymagają pilnej interwencji chirurgicznej – w skrajnych sytuacjach to jedyny sposób na uratowanie życia wierzchowca.
Objawy kliniczne kolki u konia – jak rozpoznać przypadłość?
Przy diagnozowaniu kolki u konia bardzo ważną rolę odgrywa wywiad chorobowy. Na podstawie informacji uzyskanych od opiekuna oraz badań palpacyjnych okolic brzucha lekarz weterynarii wyklucza lub potwierdza przypadłość i włącza odpowiednie leczenie. Czujny opiekun z pewnością dostrzeże nieprawidłowości w zachowaniu wierzchowca, które powinny od razu skłonić do kontaktu z lekarzem.
Jakie więc symptomy daje kolka u konia? Objawy w fazie łagodnej obejmują:
- otępienie,
- zwijanie górnej wargi,
- leżenie na boku przed dłuższy czas,
- niepokój.
Objawy kolki u konia w fazie zaawansowanej są znacznie poważniejsze i wymagają szybkiej interwencji. Zalicza się do nich:
- duszność przy znacznie powiększonej objętości brzucha,
- urazy ciała i twarzy spowodowane turlaniem się i rzucaniem po boksie,
- brak apetytu,
- odwodnienie spowodowane nadmiernym poceniem.
Ile trwa kolka u konia?
Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od intensywności objawów, ich źródła oraz skuteczności leczenia.
Kolka u koni – profilaktyka
Wiesz już, czym objawia się kolka u konia. Co robić, aby uchronić przed nią wierzchowca? Przypadłości tej można co prawda zapobiegać, ale tylko do pewnego stopnia. Pomaga regularne odrobaczanie, niezmiernie ważne jest także przestrzeganie rutyny i unikanie nagłych zmian w zakresie diety wierzchowca.
Profilaktyka obejmuje również codzienną suplementację. Doskonale sprawdzają się preparaty witaminowo-mineralne wzbogacone o aktywne drożdże, które działają zarówno prewencyjnie przeciw kolce, jak i chronią przed innymi chorobami związanymi z niedrożnością przewodu pokarmowego. Polecamy w szczególności suplementy mineralne:
Więcej informacji odnośnie do tego, czym karmić konia na co dzień, znajdziesz w naszym artykule: Jedzenie dla konia – musli czy granulat.
Kolka u konia: co robić?
Leczenie kolki u konia, które wdrożone zostanie odpowiednio szybko, pozwala uchronić zwierzę przed znacznym uszczerbkiem na zdrowiu. Lekceważenie objawów może prowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci konia. W przypadku zaobserwowania niepokojących Cię symptomów natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii. Utrzymujący się dłużej silny ból zwykle wskazuje na poważny problem. Jeśli to możliwe, nie próbuj wtedy wyciągać wierzchowca z boksu.
Więcej informacji dotyczących profilaktyki wierzchowców znajdziesz na naszym blogu.
Poznaj także 5 największych przysmaków, które z pewnością pokocha Twój koń!