Pasożyty u psa
Pasożyty u psa zdarzają się dość często — nie jest łatwo upilnować tego czworonoga przed lizaniem czy zjadaniem różnych rzeczy, a także przed kontaktem z innymi zwierzętami.
Niezależnie od tego, w jaki sposób Twój pies złapie pasożyty i jakiego będą one rodzaju — konieczna jest szybka reakcja. Najczęściej jest nią odrobaczanie i zastosowanie specjalnych środków, które:
- eliminują niepożądanych gości,
- zapobiegają zarażeniu innych zwierząt i ludzi,
- chronią psa przed naprawdę poważnymi konsekwencjami.
W skrajnych przypadkach pasożyty mogą bowiem przyczynić się nawet do śmierci pupila.
Pasożyty u psa – rodzaje
Wyróżniamy 2 rodzaje pasożytów u psa: zewnętrzne i wewnętrzne. Zacznijmy od tych zewnętrznych, które, jak sama nazwa wskazuje, żerują zwykle na skórze czy sierści psa.
Zewnętrzne pasożyty psa
Do grupy „pasożyty zewnętrzne u psa” zaliczamy:
- pchły,
- kleszcze,
- świerzbowce,
- wszy i wszoły,
- nużeńce.
Pchły u psa
Najczęściej spotykane pasożyty u psa na skórze to zdecydowanie pchły. Wywołują one swędzenie, reakcje alergiczne i mogą nawet przenosić groźne tasiemce. Jeśli zauważysz u swojego psa przesuszoną skórę, ciągłe drapanie się i gryzienie, wiedz, że pora działać!
Walka z pchłami nie jest łatwa: wszystkie czworonogi w Twoim gospodarstwie domowym powinny wówczas otrzymać specjalny preparat, a legowiska, koce czy poduszki muszą zostać dokładnie wyprane i wyczyszczone.
Jak wiadomo — lepiej zapobiegać niż leczyć — dlatego w przypadku pcheł – rozważ zaaplikowanie psu specjalnych kropli czy założenie obróżek, które chronią przed pchłami i oszczędzą Ci wielu problemów.
Pasożyt u psa: kleszcz
Często spotykany pasożyt u psa na skórze to również kleszcz. Przenosi on wiele groźnych chorób, które mogą spowodować nawet śmierć zwierzaka. Jeśli zauważysz u swojego psa kleszcza, od razu go usuń, a gdy pojawią się niepokojące objawy (senność, wymioty, biegunka, osowiałość), natychmiast zwróć się do lekarza weterynarii.
W przypadku kleszczy sprawdzi się również profilaktyka w postaci np. specjalnych kropli, obroży, czy innych środków odstraszających te pasożyty.
Pasożyty psa – świerzbowiec
Pasożytem zewnętrznym u psa jest również świerzbowiec. Te małe, przypominające kraby stworzenia żyją w kanale słuchowym psa i, mimo że nie gryzą — mogą powodować zapalenia i dyskomfort.
Tym, co powinno Cię jednak zaniepokoić, jest nadmierne potrząsanie głową i drapanie się psa. Przykry zapach z uszu oraz przypominająca zmieloną kawę wydzielina to także niepokojące sygnały. Na szczęście, w tym przypadku leczenie jest proste — zwykle wystarczą krople przeciwświerzbowe od lekarza weterynarii, które po kilku tygodniach wyeliminują problem.
Pasożyty psa: wewnętrzne
Tak zwani pasażerowie na gapę u psa nie żyją jednak tylko na sierści i skórze. Istnieją również wewnętrzne pasożyty, które, jak możesz się spodziewać — żyją wewnątrz zwierzaka. Dzielą się one na:
Robaki obłe
Zaliczamy do nich glisty, włosówki i tęgoryjce. Larwy robaków obłych znajdują się zwykle w miejscach odwiedzanych przez psiaki: na trawnikach, chodnikach, piaskownicach.
Robaki płaskie
Robaki płaskie (tasiemiec) mogą się pojawić u zwierzaka w wyniku:
- połknięcia pchły (tasiemiec pchli),
- zjedzenia zakażonego mięsa (tasiemiec bąblowcowy).
Lambie
Lambie to groźne pierwotniaki, których nosicielami jest znaczna większość psów.
Często spotykane są również robaki u szczeniaka, które pieski otrzymują od zakażonej matki. Z tego względu odrobaczenie wykonuje się już w 2. tygodniu ich życia.
Robaki u psa powodują najróżniejsze dolegliwości, ale ze względu na to, że większość z nich bytuje w układzie pokarmowym, najczęstsze są wymioty i biegunka. Zdarzają się jednak również niespecyficzne symptomy:
- niespokojne zachowanie,
- spadek masy ciała,
- drgawki,
- matowa sierść,
- nadpobudliwość,
- psi kaszel,
- apatia,
- saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże,
- podrażnienia skóry
Aby sprawdzić, czy zwierzę choruje i zaatakowały go pasożyty, wykonaj badania odchodów, które wydalił Twój pies. Pasożyty lub ich larwy będą łatwo widoczne. Na podstawie wyników lekarz weterynarii dopasuje odpowiednie rozwiązania farmakologiczne, które zwalczą niechcianych gości i ochronią pupila przed ich niszczycielskim działaniem.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci rozpoznać pasożyty u psa i podpowie, jakie kroki podjąć. Pamiętaj, by w każdym przypadku działać szybko: nie tylko dla psiego, ale i dla własnego dobra!