Oleje dla psa – czy warto wprowadzić je do jadłospisu czworonoga?
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są nie tylko białko i węglowodany, ale także tłuszcze. To właśnie one są świetnym źródłem energii. Ponadto odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej gospodarki hormonalnej i wykazują działanie przeciwzapalne.
Co więcej, mają pozytywny wpływ na sierść i skórę zwierząt. Pełnią także istotną rolę w procesie przyswajania niektórych witamin. Powinieneś jednak wiedzieć, że ze względu na rodzaj, oleje mogą w różny sposób wpływać na dobrostan psiego organizmu.
Olej olejowi nierówny
Na rynku dostępnych jest wiele olejów dla psów – roślinne i zwierzęce. Te roślinne, takie jak lniany czy olej z oliwek lub ogórecznika, zawierają co prawda kwasy tłuszczowe, ale w mniej przyswajalnej dla psów formie. Znajdujące się w nich kwasy omega-3 to przede wszystkim kwas linolowy, który by zostać przekształconym w substancję odpowiednią dla czworonogów musi przejść szereg przemian metabolicznych. Co więcej, zawarte w olejach roślinnych kwasy omega-6 mogą mieć prozapalne właściwości.
Również oleje pochodzenia zwierzęcego ze względu na rodzaj mogą charakteryzować się odmiennym działaniem. Dla przykładu, oleje z ryb takich jak dorsz mogą zawierać zbyt wysokie dawki witaminy D, której nadmiar w psiej diecie może skutkować poważnymi zaburzeniami.
Z tego powodu najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest podawanie psu oleju z łososia, który z jednej strony łączy wszystkie zalety pozostałych olejów, a z drugiej, minimalizuje związane z ich spożywaniem ryzyko wystąpienia ewentualnych niepożądanych efektów.
Olej z łososia dla psa – właściwości
W przeciwieństwie do innych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego olej z łososia nie pełni funkcji energetycznej. Jest za to doskonałym dystrybutorem łatwo przyswajalnych kwasów omega-3, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie psiego organizmu.
Zawarte w oleju z łososia dla psa kwasy tłuszczowe DHA i EPA wspierają pracę układu odpornościowego, łagodzą objawy alergii czy zapaleń, a ponadto wpływają pozytywnie na funkcjonowanie serca, mózgu i całego układu nerwowego. Co więcej, są w stanie zwiększyć koncentrację i ogólnie pojętą wydolność psiego organizmu.
Za sprawą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tego typu oleje dla psa wykazują nawet właściwości przeciwstresowe, stymulują bowiem syntezę serotoniny!
Jaki olej z łososia dla psa będzie najlepszy?
Na co powinieneś zwracać uwagę przy wyborze oleju rybnego dla psa? Przede wszystkim postaw na produkty sprzedawane w nieprzezroczystych opakowaniach. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niestety podatne na utlenianie spowodowane promieniami słonecznymi. Butelka wykonana z przyciemnionego szkła czy grubszego plastiku sprawi, że olej rybny dla psa dłużej pozostanie świeży.
Istotne jest również pochodzenie łososia, z którego wyprodukowano olej. Najlepszy będzie ten z dzikich ryb, jako że łososie hodowane na fermach charakteryzują się nieco niższą zawartością kwasów omega-3.
Jeśli jesteś właścicielem jednego czworonoga, lub należy on do niewielkich ras (a tym samym odznacza się niską wagą), wybieraj produkty o mniejszej objętości. Oleje dla psów powinny zostać spożyte maksymalnie w ciągu kilku tygodni od otwarcia. Z czasem spada bowiem ich jakość.
Olej rybny dla psa – dawkowanie
Olej z łososia to obowiązkowy element opartej na surowym mięsie diety BARF. Warto jednak stosować go także jako dodatek do gotowych karm (nawet jeśli występuje w ich składzie). W jaki sposób podawać psu olej z łososia?
Najwygodniej jest dodawać codziennie kilka kropel oleju do psiej miski z suchą karmą. Olej charakteryzuje się smakiem akceptowanym przez psie kubki smakowe, co sprawi, że Twój pupil z jeszcze większą radością będzie spożywał swoje posiłki.
Jak go dawkować? Zapotrzebowanie uzależnione jest od wagi Twojego pupila. Konkretne informacje o zalecanych porcjach znajdziesz na etykiecie produktu.
Pamiętaj, by wszelkie zmiany w diecie psa konsultować z lekarzem weterynarii.