Nie będziemy ukrywać, że nauka nowych umiejętności najłatwiej przebiega wśród młodych osobników. W przypadku korzystania z kuwety sprawa ma się jednak inaczej. Koty wyróżnia bowiem instynktowna potrzeba zakopywania własnych odchodów, dlatego nawet dojrzały zwierzak, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z kuwetą i kupnym żwirkiem, nie powinien mieć żadnych problemów z ich wykorzystaniem.
Mimo wszystko warto zorganizować kocią toaletę w taki sposób, by korzystanie z niej nie sprawiało kotu – czy to dorosłemu, czy zaledwie kilkunastotygodniowemu kocięciu – nawet najmniejszych trudności. W tym celu dobrze dopasować do kocich wymagań (a zwłaszcza rozmiarów) wszelkie związane z nią akcesoria.
Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?
Podstawą jest wybór kuwety. W sklepach znajdziesz te najprostsze, kuwety otwarte, jak i zamknięte, a nawet w pełni zautomatyzowane, kuwety samoczyszczące się. Jako pierwszą kuwetę, zwłaszcza dla młodego kociaka, warto wybrać jednak model najbardziej podstawowy.
Najlepiej sprawdzi się kuweta otwarta, której rozmiar zapewni czworonogowi swobodę ruchów. Jeśli w Twoim domu zawita młody kot, upewnij się, że kuweta ma odpowiednio niskie brzegi – w przeciwnym przypadku zwierzę będzie miało problemy z wdrapywaniem się do niej.
Dopiero po jakimś czasie, kiedy pupil zadomowi się w Twoim domu, możesz spróbować wymienić kuwetę na większą i zamkniętą, która z jednej strony zapewni mu więcej intymności, a z drugiej lepiej wpasuje się w wystrój Twojego mieszkania.
Właściwy model to nie wszystko. Istotna jest także odpowiednia liczba kuwet. Przyjmuje się, że na jednego kota powinna przypadać minimum jedna kuweta plus dodatkowa, na wszelki wypadek. Jeśli w Twoim domu zamieszka zatem parka kociąt, powinieneś wyposażyć się w dwie, a nawet trzy kuwety. Oczywiście to tylko teoria – najlepiej przetestować wszystkie możliwości i postawić na tę, która najbardziej przypadnie Wam (Tobie i Twoim pupilom) do gustu.
Odpowiedni żwirek dla kota
Przed laty dostępny był jedynie zwykły piasek. Dzisiaj na rynku znajdziesz żwirki wykonane z rozmaitych surowców. Do najpopularniejszych należą bentonitowe, drewniane i silikonowe. Jakie są zalety poszczególnych rodzajów?
- Żwirek bentonitowy – jest bez wątpienia najtańszy; wymaga sprzątania każdorazowo po kociej wizycie w kuwecie.
- Żwirek silikonowy – droższy od poprzednika, ale wygodniejszy w użyciu dla człowieka, jako że konieczne jest usuwanie jedynie stałych odchodów (żwirek wchłania mocz i zapach, dlatego wymienia się go w całości co jakiś czas).
- Żwirek drewniany – najdroższy, ale najbardziej naturalny z dostępnych na rynku żwirków.
Dobrze wypróbować każdego rodzaju żwirek i sprawdzić, który najbardziej spodoba się kotu. Istotna jest nie tylko struktura, ale i zapach, który może okazać się drażniący dla Twojego pupila. W takim przypadku kot bez wątpienia odmówi korzystania z kuwety.
To jednak wciąż nie wszystko. Ucząc kota korzystania z kuwety, musisz wziąć pod uwagę także jej odpowiednie ulokowanie w mieszkaniu.
Gdzie najlepiej postawić kocią kuwetę?
Najważniejsze, by kot posiadał stały dostęp do kuwety. Nie może być ona ustawiona w zamkniętym pomieszczeniu czy skrytce. Najlepiej umieścić ją w spokojnym miejscu, odpowiednio oddalonym od pozostałych „kocich stref”, w których zwierzę spożywa posiłki czy najczęściej odpoczywa.
Zasady te nie muszą zostać wprowadzone od razu. W pierwszych dniach, kiedy dopiero uczysz kota korzystać z kuwety, możesz ją ustawić w innym miejscu. Początkowo też możesz wykorzystać do nauki większą liczbą kuwet i z czasem rezygnować z kolejnych.
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak już wiesz, higiena leży w kociej naturze. Kocięta uczą się jej zwykle od matki. Te, którym nie było to dane, działają zazwyczaj czysto instynktownie. Nie można jednak zapominać o roli człowieka – jeśli zostaniesz opiekunem kociaka, to od Ciebie będzie zależeć, jak szybko opanuje on korzystanie z kuwety.
Jak się do tego zabrać? Przede wszystkim musisz kota powiadomić o jej istnieniu – jak tylko zwierzę pojawi się w Twoim domu, pokaż mu, gdzie znajduje się jego kuweta. Najlepiej od razu delikatnie umieść w niej kota, przegrzeb żwirek palcem, zachęcając kota do tego samego.
Kolejnym krokiem jest przenoszenie kota do kuwety każdorazowo po jego przebudzeniu lub w sytuacjach, kiedy swoim zachowaniem da Ci znać, że potrzebuje się wypróżnić. Kiedy już kotu uda się załatwić w kuwecie, pamiętaj, by go nagrodzić. Sprawdzi się słowna pochwała, pieszczota lub koci smakołyk (dostosowany do wieku kota!).
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety – tego unikaj!
Tego typu nauka zwykle nie trwa długo. Najpewniej kociak zaskoczy Cię, jak szybko pojął nowe zasady i już pierwszego wspólnego dnia nie będzie miał żadnych problemów z toaletą. Mimo wszystko mogą mu się przytrafiać drobne pomyłki. W takich sytuacjach kluczowe jest właściwe zachowanie opiekuna.
W przypadku nieodpowiedniej reakcji, takiej jak krzyk czy karanie kota, możesz nieświadomie utrwalić w nim niepożądane zachowanie. Kot zacznie kojarzyć załatwianie potrzeb fizjologicznych z silnym stresem, co przełoży się na niechęć do korzystania z kuwety.
Bez względu na tempo, w jakim kot będzie przyswajał nowe nauki, musisz uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Tylko w spokojnej, pełnej zrozumienia atmosferze, kot pojmie, jakiego zachowania od niego oczekujesz.
Nauka kota korzystania z kuwety to nie wszystko. Jeśli planujesz zaprosić do swojego domu nowego czworonoga, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu i sprawdź, jak przygotować wyprawkę dla kota!