Jak karmić psa? Porady na temat żywienia czworonoga

jak-karmic-psa

Jak karmić dorosłego psa? Częstotliwość podawania pokarmu

Częstotliwość karmienia psa dorosłego zależy od kilku czynników. M.in.:

  • wieku;
  • stopnia aktywności fizycznej;
  • wielkości czworonoga;
  • stanu zdrowia;
  • stanów szczególnych (np. suka ciężarna).

Niemniej jednak przyjmuje się, że dorosłego czworonoga, o przeciętnej aktywności ruchowej należy karmić dwa razy dziennie.

Kiedy karmić psa? Rano – najlepiej ok. godzinę przed lub po pierwszym spacerze i wieczorem – minimum godzinę przed snem i również z zachowanym odstępem pomiędzy jedzeniem a spacerem.

Jak karmić psa trenującego i szczenięta?

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku szczeniąt, które należy karmić zdecydowanie częściej niż dorosłe psiaki: od 3 do nawet 5 razy dziennie.

A co z psami pracującymi lub trenującymi, których aktywność fizyczna jest bardzo duża i intensywna? Te również powinny jeść z większą częstotliwością: 3-4 razy dziennie, jednak ich posiłki powinny być lżejsze. 

Jak karmić sukę ciężarną?

Niezwykle istotne jest, aby zadbać o suczkę w tym szczególnym okresie, gdyż dieta ma szczególny wpływ na zdrowie i późniejszą mleczność psiej mamy. Dobrym posunięciem jest zmiana karmy na ok. dwa tygodnie przed planowanym kryciem, tak by po zapłodnieniu organizm suki był już przyzwyczajony do nowej diety. W diecie ciężarnej suki powinno się znaleźć dużo białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Podawaj jej karmy suche oraz mokre karmy zbilansowane specjalnie dla ciężarnych i karmiących suk.

Od piątego tygodnia ciąży zwiększ dawkę pokarmu do ok. 125% dotychczasowego zapotrzebowania. W ostatnim tygodniu szczenięta rozwijają się tak mocno, że pojemność przewodu pokarmowego matki zmniejsza się, dlatego podawaj mniejsze porcje pożywienia. W okresie laktacji zapewnij suce wolny dostęp do pokarmu – niech ma możliwość zjedzenia go o każdej porze dnia.

Karmienie psa: woda to podstawa

Wielu ekspertów poleca, aby pomiędzy posiłkami miska na jedzenie dla psa była pusta i odradza się stały dostęp do jedzenia. Niektóre zwierzęta bowiem, widząc cały czas pełną miskę, przestają chcieć ją opróżniać w oczekiwaniu na coś lepszego, innego czy nowego.

Zupełnie inaczej jest w przypadku miski ze świeżą wodą. Niech Twój psi przyjaciel ma do niej nieograniczony dostęp przez cały czas. Przyjmuje się w uproszczeniu, że zapotrzebowanie naszych pupili na wodę wynosi 50-60 ml na kg masy ciała psa.

Jedzenie dla psa: co powinno zawierać?

Karma dla psa powinna zawierać wszystkie składniki zapewniające mu utrzymanie prawidłowej masy ciała, dobrego stanu zdrowia i sierści: białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy (A, D3, E, B1, B2, B6, B12), kwas foliowy, biotynę, pierwiastki (wapń, potas, fosfor, sód, magnez, cynk, miedź, mangan, żelazo, jod).

W dobrej karmie dla psa powinny się więc znaleźć m.in.:

  • mięso i ryby (najlepiej by stanowiły 50 % składu karmy);
  • zdrowe oleje, bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3, EPA i DHA;
  • warzywa i owoce np. ziemniaki, pomidory, jabłka, marchewki, dynia, szpinak, żurawina;
  • zioła np. kozieradka, babka płesznik, pietruszka, rumianek, korzeń łopianu, mięta, nagietek, mniszek lekarski, anyż, tymianek, majeranek, oregano, szałwia.

Karma sucha vs mokra: którą z nich wybrać?

Najprostszym i jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem jest tutaj sięgnięcie po karmy przygotowane specjalnie z myślą o potrzebach Twojego pupila. Podając mu gotowe karmy suche bądź karmy mokre, dostarczasz mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybierając karmę suchą, zwróć też uwagę na jej kaloryczność (jest bardziej skoncentrowana niż mokra) i pamiętaj, że zawiera ona dużo mniej wody - jedynie ok. 7-9% składu, podczas gdy wilgotność karm mokrych wynosi nawet 75%. W związku z tym karmy mokrej należy psu podawać odpowiednio więcej.

czym-i-jak-karmic-psa

Czy urozmaicać posiłki psa?

Dieta psa powinna być właściwie zbilansowana i stała. To znaczy, że jedzenie, które mu podajesz musi być przez niego przyjmowane przez dłuższy czas. Częste zmiany jedzenia obciążają organizm, wywołując biegunki, wzdęcia i problemy trawienne.

Czym karmić psa? Surowe mięso

Jedzenie dla psów to nie tylko gotowa karma. Głośno ostatnimi czasy o podawaniu psom surowego mięsa. Pies, zanim został udomowiony, był mięsożercą i jego układ pokarmowy bez przeszkód poradzi sobie z surowym mięsem.

Jeśli mu je podajesz, wybieraj:

  • wołowinę;
  • jagnięcinę;
  • drób;
  • ryby (bez ości!);
  • podroby;
  • dziczyznę.

Czy owoce to właściwe jedzenie dla psa?

Owoce w małych ilościach nie zaszkodzą Twojemu psu. Jest jednak lista – nomen omen – zakazanych owoców, których nie powinno się mu podawać:

  • cytrusy (powodują biegunki i wymioty);
  • winogrona (mogą uszkodzić wątrobę i nerki);
  • awokado (środek grzybobójczy, którym jest pryskane wykazuje wysoką szkodliwość dla psów, która może doprowadzić nawet do śmierci pupila).

Czy podawać psu kości?

Kości to prawdziwy rarytas dla psów. Uwielbiają ich smak i zapach. Niestety bywają też niebezpieczne. Wystarczy, że zwierzak niefortunnie je rozgryzie, a mogą uszkodzić przewód pokarmowy, w konsekwencji prowadząc nawet do śmierci.

Twój pies lubi kostki? Zastąp mu je zdrowym przysmakiem w ich kształcie – bezpiecznym i także smacznym. 

 

Karmienie psa to duża odpowiedzialność dla opiekuna. Postaw w tej kwestii na jakość, dopasuj dietę do stopnia aktywności pupila, a zmiany wprowadzaj rozważnie – wtedy Twój pies na pewno będzie cieszył się zdrowiem przez długi czas.