Kondycja Twojego mruczka wyraźnie się pogorszyła? Jego futro stało się szorstkie i matowe? A może nękają go częste biegunki? Za tymi objawami może kryć się alergia u kota, wywołana przez pewne składniki diety. Schorzenia niestety nie da się wyleczyć, ale możesz z powodzeniem łagodzić jego objawy za pomocą odpowiedniego jadłospisu. Dowiedz się, jak postępować w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej u kota!
Alergia pokarmowa u kota: co to takiego?
Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na pochodzące ze środowiska substancje, zwane alergenami. W przypadku alergii pokarmowej u kota alergenami są produkty wchodzące w skład jego diety, na przykład mięso lub zboża.
Kontakt z niepożądaną przez organizm substancją wywołuje reakcję układu odpornościowego. Polega ona na wytwarzaniu specyficznych przeciwciał oraz pobudzaniu limfocytów T. Wszystko to prowadzi do wywołania stanu zapalnego i uwolnienia substancji chemicznych, odpowiedzialnych za poszczególne objawy alergii u kota.
Uczulenie u kota. Co może być przyczyną alergii pokarmowej?
Dotychczas nie możemy wyodrębnić jednej bezpośredniej przyczyny kociej alergii. Uczulenie u kota najczęściej wywołują czynniki takie jak:
- mięso — głównie: wołowina, kurczak, indyk, ryby oraz wieprzowina,
- nabiał — na przykład: mleko, twaróg, ser żółty,
- soja,
- jajka,
- białko zbożowe.
Częstą przyczyną alergii pokarmowej u kota są też sztuczne dodatki wchodzące w skład gotowych karm – m.in.:
- konserwanty przedłużające okres przydatności do spożycia,
- emulgatory zapobiegające kruszeniu lub zbrylaniu się karmy,
- barwniki i aromaty poprawiające smak i zapach pokarmu.
Wybierając suchą albo mokrą karmę dla kota z alergią pokarmową, zwróć uwagę na jej skład. Wielu opiekunów decyduje się na żywienie pupila metodą BARF, by całkowicie wykluczyć chemiczne dodatki z jego diety.
Sprawdź, na czym polega dieta BARF dla kota.
Alergia u kota: objawy uczulenia na pokarm
Objawy alergii u kota mogą dotyczyć pracy przewodu pokarmowego, ale też przypominać symptomy chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry. Oznakami charakterystycznymi dla uczulenia na pokarm są:
- intensywny, uporczywy świąd skóry,
- zaczerwienia, strupy oraz rany powstałe na skórze na skutek ciągłego drapania,
- pogorszenie się stanu sierści – futro staje się matowe, przerzedzone i szorstkie,
- miejscowe wyłysienia,
- stany zapalne uszu, warg oraz opuszek palcowych,
- ból brzucha,
- częste biegunki oraz wymioty.
Dieta eliminacyjna, czyli jak radzić sobie z alergią pokarmową u kota?
Kociej alergii pokarmowej niestety nie da się wyleczyć. Możesz jednak zapobiegać jej objawom, usuwając z jadłospisu mruczka te produkty, które wywołują niepożądane reakcje. Jak rozpoznać, co powoduje alergię u kota? Skutecznym sposobem jest zastosowanie diety eliminacyjnej.
Dieta eliminacyjna bazuje na pojedynczym źródle białka, z którym kot nie miał wcześniej do czynienia. Może to być, na przykład jagnięcina albo królik. Karmę należy podawać kotu przez minimum 8 tygodni. W tym czasie wszystkie inne przekąski powinny bazować na tym samym gatunku mięsa.
Jeśli po wyznaczonym czasie objawy alergii u kota nie ustąpią, wypróbuj kolejną karmę z innym rodzajem mięsa. Kiedy w końcu uda Ci się określić, jakie składniki powodują alergię pokarmową u kota, możesz opracować dla niego bezpieczną dietę opartą na hipoalergicznej karmie mokrej albo suchej.
Przeczytaj, jak wybrać karmę hipoalergiczną dla kota!