Zabawy dla psa: źródło przyjemności i szansa na rozwój
Niektóre czworonogi nie są w stanie znaleźć dla siebie na tyle interesującej rozrywki, by ta pochłonęła je na dłużej, niż parę minut. A już na pewno nie wynajdą one zabawy, która dostarczy im przyjemności, a przy okazji będzie wspierać ich rozwój. Pomóż swojemu pupilowi — każdego dnia poświęć trochę czasu na zabawę ze swoim ulubieńcem. I pamiętaj: zwierzaki znudzone i pozbawione zainteresowania opiekunów czują się nieszczęśliwe.
Jak bawić się z psem, by ten wspólnie spędzony czas był wartościowy?
Zabawa z psem w chowanego
Poproś jednego z domowników, by odwrócił uwagę psa, a Ty w tym czasie się schowaj. Następnie wołaj jego imię, by zachęcić go do poszukiwań. Gdy ustali on miejsce Twojej kryjówki, nagródź go za podjęty wysiłek, np. przysmakiem.
W tej zabawie dla psa w domu może uczestniczyć cała rodzina. Dzięki temu będzie ona źródłem jeszcze większej frajdy.
Tor przeszkód
W domu możesz przygotować dla swojego ulubieńca mini tor przeszkód, np. tunel czy slalom. Nie musisz mieć specjalnych akcesoriów — wystarczy koc i kilka krzeseł.
- Zabawa w przeciąganie
Do tej zabawy przyda Ci się szarpak. Szarpakiem może być bawełniany węzeł z pętelką, który przyda się także do nauki aportowania. Pamiętaj, że przedmiot musi być atrakcyjny dla czworonoga, a także dobrze dobrany do jego wielkości.
Istnieje powszechne przekonanie, że zabawy szarpakiem wywołują u psów agresję. Nie musi tak być, o ile będziesz przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim przeciąganie powinno odbywać w poziomie – nigdy w pionie, ponieważ pies może odebrać takie ruchy jako przyzwolenie do skoków na człowieka. Ciągnąć musi głównie Twój pupil, ale nie pozwól, by robił to zbyt zajadłe. Celem takiej siłowej zabawy z psem w domu jest dostarczenie mu pretekstu do poruszania się, a nie pokazanie, kto jest mocniejszy.
- Zabawy węchowe dla psa
Psiakom podobają się zabawy wykorzystujące ich naturalne instynkty, czyli m.in. tropienie i węszenie. Zafunduj więc swojemu czworonogowi możliwość ich wykorzystania.
Z wycieraczki i starego koca polarowego możesz zrobić dla swojego czworonożnego przyjaciela matę węchową. Następnie pochowaj w niej różne łakocie dla psa takie jak granulki ulubionej suchej karmy lub różne przysmaki. Gotowe! Teraz zwierzak może rozpocząć zabawę, której celem jest zlokalizowanie ukrytych w macie rarytasów.
„Jak zrobić matę węchową dla psa?” Dowiedz się tego, odwiedzając naszego bloga.
Innym razem pobaw się z psem w zabawę typu zgaduj-zgadula. Najpierw pokaż mu swoje otwarte dłonie. Na jednej z nich powinien znajdować się rekwizyt-zachęta, czyli przysmak. Następnie schowaj ręce za plecami, przełóż przekąskę i zaprezentuj pupilowi dłonie zamknięte w pięści. Jeżeli zwierzak trafnie wytypuje rękę, np. przez wskazanie jej łapą czy nosem, daj mu ukryty w niej smakołyk. Poziom trudności możesz podnieść poprzez włączenie do tej zabawy dla psa kilku plastikowych kubków.
Zabawy z psem w domu: o czym należy pamiętać?
To Ty jako opiekun powinieneś być inicjatorem wspólnej rozrywki ze zwierzakiem. Do Ciebie musi należeć również decyzja o jej zakończeniu. Twój pupil próbuje wymuszać kontynuowanie zabawy, np. skacząc po Tobie? W żadnym wypadku mu nie ulegaj. To Ty ustalasz zasady, a pies — nawet jeśli ich nie rozumie — powinien się do nich podporządkować. Tak klarowny system da mu poczucie bezpieczeństwa.
Z uwagi na ograniczoną przestrzeń zabawy dla psa w domu nie powinny być zbyt żywiołowe. Szalone gonitwy pozostaw na czas, gdy będziecie przebywać poza mieszkaniem.
Pamiętaj, że zabawa z psem w domu sprawi, że zwierzę będzie przez resztę dnia spokojniejsze, pozwoli mu też zwiększyć zaufanie wobec Ciebie i zmniejszyć poziom stresu.